Брусарски манастир, общ. Брусарци
Местоположение на манастира
Брусарският манастир е разположен в околностите на град Брусарци, на брега на река Нечинска бара, която е приток на река Лом. Манастирът отстои на 36 км. северно от гр. Монтана, на 25 км. Югоизточно от гр. Лом и на 50 км. от гр. Видин.
История на манастира
Според сведения събрани от предания и легенди, манастирът е възникнал още в Римско време. Бил е местен три пъти по различни причини. Първоначално е имал вида на землянка – могила, изградена от дървени пръти. По-късно възниква върху руините на монашеско средище от времето на Второто българско царство. След падането на Видинското царство всички светини във Видинската епархия били осквернени, а манастирите ограбени и разрушени. Възстановен е към 1840 г. от родолюбиви християни начело със стареца Стефан от Брусарци, Нейко, братята поп Димитър и монаха Агапий от Медковец. През 1852 г. е напълно завършен и украсен. В посоченият период монасите в манастира открили килийно училище за децата от околните села. Отново преданията разказват за целебната сила на манастирската вода “агиязма”, от която прогледнало детето на богат турчин. От благодарност той дарил златно имане, което било заровено в основите на манастира. В последствие то става причина за набези на иманяри. В бурната 1876 г. манастирът пак е ограбен, а монасите са пръснати. След Освобождението отново се събрали монаси, но през 1880 г. игуменът Агапий решил да го премести долу на пътя, за което е наказан и въдворен в Раковишкия манастир. Поради тази причина, монасите напуснали и манастирът служел за енорийските нужди на Брусарци до 1914 г., когато манастирът бил възстановен. С времето обаче отново запустял. Злосторници ограбили част от иконите и утварите, а иманяри разкопали пода в търсене на сърковища. През 1989 г. манастирът оново бил възстановен.
По настоящем манастирът не е действащ. За неговата поддръжка се грижи свещенника в Брусарци. Храмовият му празник се чества на 8 ноември.