Църква “Свети Пантелеймон”, Видин
Църквата се намира в двора на Видинската митрополия, в съседство с мавзолея на Екзарх Антим I и църквата „Св. Николай”, състоянието и е задоволително, входът за посетители е свободен.
Построена през 1634 г., църквата е изографисана през 1646 г. при видинския митрополит Софроний. През 1641 г. дървеният ѝ покрив е сменен поради твърде лошото му състояние. От 1718 г. поради граничния статут на Видин и разположението на църквата в укреплението (Калето), достъпът до храма става невъзможен от 6 часа вечерта до 7 часа сутринта. В следствие използването на църквата за отбелязване на двата най-важни християнски празника – Великден и Коледа, става невъзможно. Това налага в края на XVII век да се започне строежът на нова църква извън Калето – „Свети великомъченик Димитър“. Днес в църквата е уредена музейна експозиция на екзарх Антим І. Към нея е пристроена и църквата “Св. Николай”.
По-горните части на стените на наоса са разположени пояси и медальони с изображения на светци, а по свода са изписани евангелски сцени. В центъра му в два медальона са изобразени Исус Христос и Богородица. Запазеният славянски надпис над входа на наоса отбелязва, че изографисването й е станало при видинския митрополит Софроний през 1646 г. Старият иконостас не е запазен. В църквата се съхраняват две икони с ценни обкови, работени през 1823 г. и 1832 г. от прочути видински златари. Интересно е филигранното кандило във форма на кораб, подарено на църквата през 1872 г. Църквата “Св. Панталеймон” е свързана с името на Софроний Врачански. В нея той е служил по време на принудителния си престой във Видин от 1800 г. до 1802 г.