Традиционни празненства и фестивали

Традиционни празненства и фестивали:

Празник на божура - Пленица, месец май

Празник на акацията - Деса, месец май

Празник на липата - Карпен

Национален фестивал – конкурс за народна румънска песен „Мария Тънасе” (Крайова, месец май)

Панаир на народните занаяти (Крайова, окр. Долж, месец октомври): Първоначално панаира на народните занаяти е бил част от Фестивала "Мария Tanase", по- късно е бил част от празненствата по случай "Дните на Крайова", фестивалите на Турно Северин и Каракал, негови организатори са били различни културни и обществени институции. В последните години панаира на народните занаяти се провежда в рамките на празненствата по случай „Дните на Крайова” ежегодно в края на месец октомври. За панайра на занаятите в Крайова пристигат занаятчии от всички крайща на Румъния. Основен организатор на панаира е Етнографският музей в Крайова.

Обичаи и традиционни празненства:

Ритуал свързан с Богоявлението - Гънджиова, Богоявление, 6 януари

Оседлаване и покръстване на конете - Гънджиова, Богоявление, 6 януари

Поход на грешниците - Гънджиова, Богоявление, 6 януари

Св. Трифон Зарезан, духовен закрилник на лозята - Галинчя Маре, Черат, Липову, Сегарчя, 1 февруари

Св. Четиридесетина – велики пости - Брабова

Надбягване с коне – кушии, Тодоров ден - Деса, месец март

Кумичене - Урзикуца, Цветница

Ритуалните огньове на Велики четвъртък - Мелинещи, Пояна Маре

Хоро в памет на починалите - Гънгойва, по време на Великденските празници

Курбан на миньорите - Бистрец, за св. Георги

Петдесетница – кълушарска игра - Крайова, Неделята на Петдесетница

Коледни празници и тържества (декември)

Фестивал на виното, Леу, окр. Долж. Гостите на фестивала се посрещат с овча пастърма, пушени наденички, качамак със сирене, сармички, боб, сушена риба, кебапчета, няколко вида баница включително и с праз лук, туршия, сладки и др. Кулминацията на празника е свързана с дегустацията на вина и конкурса „Най-доброто вино”.

Фестивал на виното, Бекет, окр. Долж. Обикновено се провежда по време на седмичния панаир в Бекет. Фестивала очарова със своите кулинарни изкушения. Празника започва със символичен парад, конвоя и колесницата са украсена с цветя, грозде, пъпеши, царевични кочани, като в „колесницата” задължително се поставя буре с вино. След парада следват игри и забавление до късно през нощта.

Фолклорен Фестивал „Мария Тънасе”. На всеки две години, през месец май, в Народния театър "Марин Сореску" в Крайова се провежда фолклорен фестивал, носещ името на най-обичаната румънска фолклорна изпълнителка Мария Тънасе или Чародейката. Певицата е родена през 1913 г. в покрайнините на Букурещ. Родителите й са почитатели на народната музика и малката Мария я обиква още като дете. Става популярна след радио дебюта си през 1938 г., но и скоро след това изпада в немилост, защото играе шах гола! На сцената на фестивал Мария Тънасе се съревновават млади и утвърдени фолклорни изпълнители от цяла Румъния. Програмата завършват всяка вечер едни от най-добрите музиканти. Фестивалът е съпътстван от изложби, творчески работилници, конференции и изложения на народните занаяти. През 2011 г. се проведе неговото 21-о издание.