Oкръг Долж

На територията на област Олтения са съхранени традиционни знания и умения за обработка на глина, метал, камък, дърво, кожа, както и други растителни и животински суровини. Изработват се също така изделия с комбиниране на суровини и материали: дърво, метал, рог, кожа, стъкло, текстил и др. Окончателното оформяне и подреждане на националната листа, както и тези по региони, следва предимно принципа на групиране и изреждане на занаятите и занятията, според материала, който се подлага на обработка.

Най-устойчиви и трудно податливи на промени и до днес са домашните занятия. Възникнали още в най-древни времена, характерна черта на домашните дейности е регионалната и локалната им самобитност. По традиция някои от тях като тъкането, везането, плетенето на дантела, направата на повечето обредни предмети (хлябове, подници, шарени яйца, обредни кукли, фигури и китки) са дело на жените, а други като овчарската дърворезба - на мъжете. Това разделение е запазено в голяма степен и до днес. Относително строго се съблюдават и някои местни специфики при изработването на предметите, запазени са някои регионални наименования, а също и някои от традиционните предписания и вярвания, свързани с направата на обредните предмети. И днес, както и в миналото, голяма част от домашните дейности са повсеместно разпространени и уменията за изпълнението им не са рядкост. Те са социално значима възможност за реализация на човешките творчески заложби. Като цяло мъжките занятия са запазени в много по-малка степен от женските. От друга страна значително по-рядко се срещат онези женски домашни занятия, чиито произведения в миналото са намирали място на пазара. Макар и сравнително рядко се откриват данни и за отделни домашни занятия, които са характерни само за определена етническа група. Примери в това отношение са рязаната, “влашка” дантела и др.

В днешните условия на внимание се радват и произвежданото от златарството, дърворезбарството, медникарството, каменоделството, грънчарството, традиционното строителство, кожарството, сарачеството (направа на юзди, оглавници и други ремъчни принадлежности за впрегатен добитък). Редки в съвременността са някои характерни за страната занаяти като ножарството, оръжейничеството, абаджийството (производство на аби и шаяци и ушиване на дрехи от тях), козинарството, изработването на плъсти, папукчийството (чехларство), самарджийството (изработване на самари за товарния добитък), звънчарството, бъкличарството, бояджийството, гайтанджийството (изработване на гайтани, т.е. на разноцветни вълнени шнурове за украса на традиционното облекло от аба), рогообработването, изработката на детски играчки и народни музикални инструменти. Успоредно с това в листите са включени и някои по-нови занаяти като камбанолеярство, файтонджийство и шапкарство, които са възникнали по-късно, но са се утвърдили като традиционни за румънската действителност. Днес те също се срещат рядко и са запазени само на отделни места.